تصویر مدل سه بعدی برعکس پانورامای محل اجرای ساختمان منظبق شده است.

فن آوری ساخت و ساز

کاربرد مدل سازی سه بعدی رایانه ای در طراحی معماری و علوم مهندسی

دقت، سرعت و کاهش هزینه

آیدن تجدد – کارشناس ارشد مکانیک “انرژی” مدرس نقشه کشی صنعتی و نقشه کشی به کمک رایانه (Auto CAD)

با پیشرفت روزافزون سرعت پردازش اطلاعات و مقدار حافظه در رایانه ها، استفاده از این وسیله در علوم مختلف مهندسی روبه فزونی است.

با توجه به بالا بودن حجم اطلاعات گرافیکی، همواره دستگاه های سریع و پرقدرت برای پردازش این گونه اطلاعات مورد استفاده طراحان گرافیک و به خصوص طراحان صنعتی و معماران بوده است. از دهه ۱۹۹۰ که نرم افزار های شبیه سازی علاوه بر مقاصد نظامی و هوافضا، پا به دنیای تجاری گذاشت، استفاده از این نرم افزارها آرام آرام کاربردهای خود را در صنایع فیلم سازی، علوم مهندسی و غیره پیدا کرد.

نرم افزارهای سه بعدی «۳D» که بر روی کامپیوترهای Main Frame فقط در شرکت های قدرتمند و ثروتمند مورد استفاده قرار می گرفت، با بالا رفتن امکانات کامپیوترهای PC جای خود را در شرکت های کوچک تر و کامپیوترهای خانگی باز کرد.

و به این شکل نرم افزارهایی چون ۳D Studio و Maya  ارزان تر در دسترس کاربران قرار گرفت.نیاز مهندسان طراح، برای عینیت بخشیدن به پروژه های خود، باعث شد که استفاده از نرم افزارهای ۳D در این زمینه بین مهندسان طراح معمار و صنعتی گسترده شود.

TBM 3d model

عکس ۱- مدل سه بعدی دستگاه TBM تصویر سازی برای کتاب “تهران، نگین جاده ابریشم”

این گروه پس از طراحی اولیه و تهیه نقشه های فاز صفر،با استفاده از نرم افزارهای سه بعدی،طرح خود را مدلسازی کرده و با بررسی حجم مدل، امکان بهبود طرح و تصحیح اشکالات احتمالی آن را پیدا می کنند و پس از تصحیح نهایی ساختار و پیکره عمومی طرح، با تخصیص جنس مواد و مصالح به کار رفته در ظاهر طرح ساختمان، نتیجه نهایی کار عینیت می یابد.

مدل سه بعدی پل بعثت، تصویر سازی جهت استفاده در کتاب "تهران،نگین جاده ابریشم"

عکس ۲- مدل سازی پل بعثت جهت استفاده در کتاب “تهران، نگین جاده ابریشم”

معماری داخلی ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.طرح های مربوط به معماری داخلی و مبلمان نیز به همین صورت می توانند مدل سازی شده و در فضای داخلی ساختمان چیده شوند.

با اختصاص دوربین و نورپردازی داخل و خارج ساختمان و حرکت دهی دوربین طراح معمار کارفرمای خود را از جزئیات طرح آگاه می کند.

چون مدل سازی به صورت ۱:۱ انجام می گیرد، تناسب ابعاد واقعی بوده و مشکلات اجرایی در مرحله طراحی و مدل سازی سه بعدی خود را نمایان می کند و به همین دلیل امکان اعمال تصحیحات را در مرحله طراحی که هنوز هزینه های اجرا صرف نشده اند، فراهم می آورد.در نتیجه طراح می تواند مشکلات را بدون صرف هزینه های اجرا، قالب سازی و سایر هزینه های جانبی بر طرف نماید.

هم اکنون شرکت هایی به طور تخصصی این نیاز طراحان و مهندسان آرشیتکت و دکوراسیون را برطرف می کنند.این شرکت ها با استفاده از فایل های CAD که توسط طراح تهیه شده اند،نقشه های دوبعدی طراحان را بعد بخشیده و با انجام عملیات Rendering، می توانند نتیجه کار را با توجه به نیاز کارفرما و یا طراح به صورت انیمیشن سه بعدی معماری و تصاویری به صورت عکس ارایه کنند.

کارفرمایان با استفاده از انیمیشن و عکس ها می توانند برای پروژه های خود سرمایه گذاری کرده یا خریدار جلب کنند.

استفاده از مدل سازی سه بعدی فقط مختص به هنر معماری نیست.مهندسان عمران و شهرسازی نیز از امکان مدل سازی سه بعدی جهت توجیه طرح و ملموس کردن آن برای کارفرمای خود استفاده می کنند.

در صنایع، مهندسی مکانیک و ساخت مصالح ساختمانی نیز می توان از مدل سازی سه بعدی برای نهیه فیلم های آموزشی و لوح های فشرده چند رسانه ای جهت اطلاع رسانی و طراحی استفاده کرد. عکس های ۲، ۳ و ۴ چند نمونه از کاربرد مدل سازی سه بعدی را در عینیت بخشیدن طرح های مهندسی و صنعتی نشان می دهد. پیشرفت تکنولوژی پیامدهای مختلفی را در تسهیل انجام کارها به دنبال دارد که پیشرفت مدل سازی سه بعدی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

استفاده از مدلسازی سه بعدی انجام تغییرات در مرحله طراحی و تصحیح آن را برای طراح میسر می کند و علاوه بر این که باعث کاهش خطا و کاهش تلفات انرژی و زمان می شود، روشی مناسب برای ارایه و توجیه این گونه پروژه ها نیز به حساب می آید. مدل سازی سه بعدی، تولید را به طور مجازی میسر می کند و باعث می شود قبل از اجرا، طراح برای تصمیم گیرندگان بتواند طرح را ارایه نماید.

تصویر مدل سه بعدی برعکس پانورامای محل اجرای ساختمان منظبق شده است.

عکس ۳- تصویر سازی سه بعدی یک خانه ویلایی در کالیفرنیا – آرشیتکت: مهندس حمید شناسی، مدل سه بعدی بر روی عکس واقعی انتباق داده شده است.

تصویر مدل سه بعدی مربوط به مبلمان داخلی لابی و دفاتر بیمارستان لاله

عکس ۴- مدل سازی دکوراسیون داخلی بیمارستان لاله تهران

تصویر مدل سه بعدی مربوط به مبلمان داخلی لابی و دفاتر بیمارستان لاله

عکس ۵- مدل سازی دکوراسیون داخلی بیمارستان لاله تهران

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *